Akumulační sálavý krb

akumulacni-krby

Akumulační krby postavené naší kamnářskou firmou jsou schopny akumulovat tepelnou energii a vydávat ji do okolí pozvolným sáláním. Sálavý akumulační Krb je postaven ze speciálních materiálů jako například šamot,  akumulační tvarovky nebo speciální lité velkoformátové šamotové desky z těchto kamnářských materiálů se poté sáláním uvolňuje tepelná energie do okolního prostoru. Principielně krb funguje tak, že aktivně přikládám přibližně tři hodiny (celkem tři dávky paliva) a poté dalších cirka pět hodin krb sálá akumulované teplo do svého okolí. Sálání jako princip předávání tepelné energie je velice zdravé a příjemné. Energie je de facto uvolněna z pláště akumulační stěny krbu z takzvané teplosměnné plochy a šíří se kolmo na tyto plochy jako infračervené záření. Jakmile narazí na nějaký předmět, tak jej ohřeje. Nepřehřívá tak zbytečně vzduch v místnosti. Velice oblíbené jsou krby kombinované, které mají ventilační mřížky. Při potřebě rychlého tepla zkrátka otevřete mřížky a z akumulačního krbu se stane krb teplovzdušný. Po uzavření mřížek se z krbu stává zpět akumulační.

Stavba akumulačního krbu kamnářství MA-KO Inspiration

  • Nadimenzujeme a navrhneme krb, krbovou vložku podle potřeb a parametrů domu
  • Design a vzhled krbu připravíme ve 3D programu a společně doladíme dle vašich představ
  • Zdarma vytvoříme cenovou nabídku na kompletní dodávku krbu
  • Po odsouhlasení ceny a designu připravíme smlouvu o dílo
  • Provedeme odborné zapojení krbové vložky na komínové těleso
  • Zhotovíme samotnou stavbu krbu
  • Po dokončení stavby připravíme protokol o předání a topné zkoušce
  • Zaškolíme obsluhu krbu včetně praktické ukázky
  • Předáme záruční list a vyhotovíme revizní zprávu

Základ akumulačního krbu tvoří vhodně vybraná krbová vložka s výběrem vhodné krbové vložky nebo kamnové vložky vám poradí naši proškolení prodejci. Ne všechny krbové vložky jsou vhodné pro tento typ akumulační stavby. Většina výrobců totiž v návodech vyžaduje ochlazování vložky vzduchem (tzv. konvekcí). Vložky deklarované pro použití v akumulačních krbech nabízí například výrobci Hoxter,Romotop,Brunner, nebo Spartherm. U některých modelů krbových vložek je podmíněna minimální plocha obestavby v m2 s určením potřebné plochy se obraďte na naše kamnářské odborníky. Je to proto, aby vzniklé teplo bylo odváděno v dostatečné míře a nedošlo k deformaci některých částí vložek a přetápění stavby.

Materiály pro stavbu akumulačního krbu

krby-kachlove-schema-01

Aby akumulační krb plnil svoji funkci, je nutné zvolit pro stavbu materiály k tomu určené. Sálavý akumulační krb tedy nelze postavit z izolačních desek nebo dokonce ze sádrokartonových desek či tvarovek Ytong apod., jak se bohužel stále domnívá spousta lidí. Vyplývá to z vlastností každého materiálu. Cílem akumulačního krbu je zmírnit intenzitu tepla při hoření tím, že materiály, ze kterých je krb postaven, budou teplo akumulovat a následně je odvedou formou sálání do okolního prostředí. Čím více tepla krb dokáže pojmout, tím déle potom bude hřát i bez dalšího topení. Důležitá je i volba materiálu pro samotný plášť krbové obestavby. Správnou volbou totiž určíme, jak rychle krb od zatopení začne hřát, jaká bude povrchová teplota na plášti a délka akumulace. Pro rychlé teplo s vyšší povrchovou teplotou budeme volit desky z litého šamotu Ortner, které mají tloušťku jen 2,5 cm, mají vysokou objemovou hmotnost a vysoký součinitel tepelné vodivosti. Jsou nabízeny v deskovém formátu, ale i v různých rádiusech a rozích. Pokud akumulační krb stavíme v domku s hodně malou tepelnou ztrátou, využijeme spíše krbové desky Ortner, které mají tloušťku 3,5 cm, mají schopnost pojmout velké množství tepla a díky nižšímu součiniteli tepelné vodivosti mají nižší povrchovou teplotu. Kompromis mezi těmito materiály je plášť akumulačního krbu z velkoformátových šamotových desek Wolfshöher nabízených v různých rozměrech a tloušťkách. I u akumulačního krbu je možné setkat se s použitím ventilačních mřížek. Ty se používají, pokud chceme okamžitou tepelnou reakci po zatopení. Využívá se k tomu masivních mřížek, například Rakouského výrobce HEIBI, které mají důležité vlastnosti pro akumulační krby. Dokážou odolat vysokým teplotám, které můžou v těchto krbech vzniknout a mají dokonale těsné žaluzie, které absolutně zabrání jakémukoliv proudění (konvekci) vzduchu, v případě, že krb chceme využívat jako akumulační

Akumulační krby kamnářství MA-KO Inspiration